X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

پایان نامه درباره نقش کسب مزیت رقابتی نسبت به رقبا در کسب و کارهای کوچک و متوسط

پنج‌شنبه 4 شهریور 1395 ساعت 14:17

سیستم­های اطلاعاتی پردازش عملیات

سیستم­های اطلاعاتی پردازش عملیات، سیستم­هایی هستند که گردآوری و پردازش داده­های مربوط به تراکنش­ها را بر عهده دارند و بر اساس داده­های پردازش شده انواع محصولات اطلاعاتی مانند فرم­ها، فهرست­ها، گزارش­ها و … تهیه می نمایند که به عنوان مبنایی برای تهیه گزارش­های بعدی مدیریتی نیز در سیستم­های اطلاعاتی مورد استفاده قرار می­گیرند (قاضی­زاده­فرد، ۱۳۸۷، ص ۲۵۱). به عبارت دیگر، در یک سازمان هر یک از فرآیندهای کاری مستلزم فعالیت­های خاصی هستند که بایستی سیستم­های اطلاعات مناسب با فرآیند، طراحی و بکار گرفته شوند. سیستم­های اطلاعات، وظیفه­ای که در رابطه با حیطه­های عملیاتی سازمان مانند حسابداری، بازاریابی، فروش، تولید، منابع انسانی و انبار و … به کار گرفته می­شوند را سیستم­های پردازش تعاملات می­نامند. این سیستم­ها، تعاملات تکراری و روزمره سازمانی را پردازش می­نمایند (صرافی زاده، ۱۳۸۷، صص ۱۰۵-۱۰۶).

این سیستم­ها کاملاً ساخت یافته هستند و اهداف و منابع آن­ها از قبل تعیین شده می­باشد. از کار افتادن این سیستم­ها، گاهی مساوی با ورشکستگی سیستم است. به طور کلی سیستم پردازش عملیات، بستری را فراهم می­کند که سایر سیستم­ها بر آن بنا شده­اند (صفایی، ۱۳۹۰، ص ۴۲). سیستم­های پردازش تراکنش­ها علاوه بر پشتیبانی از تصمیمات، پشتیبان عملیات نیز هستند بنابراین در بیشتر برنامه ریزی­ها، محاسبات و عملیات مختلف سازمانی نقش موثری دارند (محمودی، ۱۳۸۶).

و در نهایت این سیستم­ها در جریان نگهداری اطلاعات عملکرد سازمان، بازخورد فوری ارائه می­کنند و بر روی تصمیمات اتخاذ شده بر اساس این اطلاعات تاثیر گذارده، و اطلاعات مفیدی برای برنامه ریزی و تصمیم گیری مدیران ارائه می­کنند (زرگر، ۱۳۸۸، ص ۲۵).

۲-۲-۷-۳٫ سیستم­های اطلاعاتی تصمیم یار

این سیستم­ها، نوعی از سیستم های اطلاعاتی مدیریتی شناخته می شوند که طراحان و مدیران را در امر تصمیم گیری­های غیر عادی و راهبردی و منحصر به فرد و غیر­تکراری هستند، حمایت می­نماید. یعنی در فرموله کردن و تعریف مساله و انتخاب گزینه­ها و راه حل­های مختلف از این سیستم بهره­گیری می­گردد (قاضی­زاده­فرد، ۱۳۸۷، ص ۲۵۱). از مزایایی که این نوع سیستم ها می­توانند داشته باشند، می توان به توانایی حمایت از کاربرد در حل مشکلات پیچیده، پاسخ سریع به وضعیت­های پیش بینی نشده که در اثر شرایط به وجود می­آیند، ارتباط آسان، کنترل و اجرای مدیریت بهینه، صرفه جویی در هزینه، اتخاذ تصمیمات مبتنی بر واقعیت و بهبود تاثیر مدیریت و … اشاره کرد. فرآیند تصمیم­گیری با این سیستم­ها شامل سه مرحله می باشد: الف) مرحله شناخت و تفهیم؛ ب)مرحله طراحی مدل؛ ج) مرحله انتخاب گزینه برتر.

در مرحله شناخت و تفهیم تصمیم گیرنده محیط را مورد بررسی قرار می­دهد تا مشکل را شناسایی و اهداف مربوط به آن را تعریف نماید. در مرحله بعد یک مدل تصمیم گیری از وضعیت مشکل که نشان­دهند اثرات یک تصمیم بر روی سامانه است، ساخته شده و آزمایش می­شود و در مرحله آخر که مهم­ترین بخش و مرحله­نهایی فرآیند تصمیم­گیری است، گزینه­های طراحی شده در مرحله قبل با استفاده از شاخص­هایی ارزیابی می­شوند و در آخر گزینه بهبود که به­ترین و قابل قبول­ترین راه حل آن مشکل است، انتخاب و نمایش داده می­شود (غیومیان و همکاران، ۱۳۸۶). این سیستم­ها در نهایت، می­توانند بخشی از سیستم اطلاعات مدیریت یا سیستم اطلاعات مدیریت ارشد در محدوده سازمان­های تجاری باشند (گئوفری[۱]، ۱۹۹۸، ص ۵۴). و از شبیه سازی که برای نشان دادن معادلات در دنیای واقعی استفاده می­شود را نیز می­توان به عنوان یکی از ابزارهای پیچیده در این نوع سیستم، در نظر گرفت (صفایی، ۱۳۹۰، ص ۴۴).

[۱]– Geoffrey

سوالات یا اهداف این پایان نامه : 

۱-۴-۱٫ هدف­کلی

  • شناسایی نقش سیستم­های اطلاعاتی بر قابلیت­های سازمانی در صنایع کوچک و متوسط.

۱-۴-۲٫ اهداف­جزئی

۲-۴-۲-۱٫ توسعه و کاربرد استفاده از سیستم­های اطلاعاتی در صنایع کوچک و متوسط استان مرکزی.

۲-۴-۲-۲٫ بیان مزایای استفاده از سیستم­های اطلاعاتی در صنایع کوچک و متوسط استان مرکزی.

۲-۴-۲-۳٫ مشخص کردن قابلیت­های سازمانی شده در سطح سازمان ودر نتیجه کسب مزیت رقابتی نسبت به رقبا در کسب و کارهای کوچک و متوسط.

۲-۴-۲-۴٫ شناسایی مکانیزم­های قابلیت­های سازمانی در شرکت­های مورد بررسی.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : نقش سیستم های اطلاعاتی در قابلیت های سازمانی در صنایع کوچک ومتوسط مورد مطالعه شهر صنعتی کاوه  با فرمت ورد

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.