X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

بیان مزایای استفاده از سیستم­های اطلاعاتی در صنایع کوچک و متوسط استان مرکزی-پایان نامه ارشد

پنج‌شنبه 4 شهریور 1395 ساعت 14:18
  1. طرح ریزی سازمان

سازمان­ها در حال حاضر به اثرات شدیدی که سیستم­های پیشرفته اطلاعاتی بر ساختار سازمانی دارند، پی برده اند. نتیجه تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، به شرح زیر است:

الف) کاهش ارتقاع هرم سازمان: کاربرد سیستم­های پیشرفته اطلاعاتی باعث شده است که بسیاری از سازمان­ها از سطوح متعدد مدیریت بکاهند. یک سازمان که در لندن از این سیستم­های پیشرفته استفاده کرد، به جای اینکه سلسله مراتب اداری را دقیق رعایت کند، سعی کرد به کارکنان و اعضای سازمان اختیارات بیش­تری بدهد و سطوح مدیریت را از سیزده به چهار کاهش داد. نمونه دیگر شرکت بیمه « آتنا » است که با استفاده از سیستم­های اطلاعات، تیم­هایی جایگزین سیستم سرپرستی قدیمی کرد که به سلسله اختیارات منسوخ کار می­کردند.

ب) تمرکز یا عدم تمرکز بیشتر: با توجه به دیدگاه مدیریت سازمان، کاربرد سیستم­های پیشرفته اطلاعاتی می­تواند موجب تمرکز یا عدم تمرکز مدیریت در سازمان شود. مدیرانی که می­خواهند سیستم تصمیم­گیری خود را متمرکز نمایند، می­توانند از این سیستم­هایی استفاده کنند تا اطلاعات بیشتری جمع آوری کرده و تصمیمات بیش­تری بگیرند که اغلب مسئولیت بیش­تری در پی خواهد داشت. از سوی دیگر، مدیرانی که بخواهند سیستم مدیریتی خود را غیر متمرکز کنند، می­توانند با بهره­گیری این تکنولوژی، اطلاعات بیش­تری را به کارکنان و اعضای سازمان بدهند و بر میزان مشارکت آنان در تصمیم­گیری­ها و استقلال و خود مختاری آنان بیافزایند. فلسفه مدیریت و فرهنگ سازمان در صحنه کاربرد این تکنولوژی (در جهت متمرکز بودن یا غیر متمرکز ساختن مدیریت) نقش اصلی را ایفا می­کند.

ج) بهبود هماهنگی: شاید یکی از بزرگ­ترین ره آورد­های سیستم­های پیشرفته اطلاعاتی این باشد که مدیران بتوانند با یکدیگر ارتباط بیشتری بر قرار نمایند، حتی زمانی که دفاتر یا فروشگاه­ها  در نقاط مختلف دنیا پراکنده اند. سه روش حاصل از کاربرد این تکنولوژی ( یعنی سیستم پیام دهنده الکترونیکی، سیستم اطلاعات مدیران اجرایی و تشکیل میز گرد از راه دور ) مدیران را قادر ساخته است تا با یکدیگر ارتباط بر قرار کنند و از فعالیت­ها و نتایج کار یکدیگر آگاه شوند. سیستم کامپیوتری کانال­های ارتباطی جدیدی به وجود می­آورد که این مدیران می­توانند از آن استفاده کنند.. این تکنولوژی در راه از میان برداشتن سد­ها به مدیران کمک می­کند و نوعی احساس گروهی خلق می­نماید، که در نتیجه یک هویت سازمانی به وجود می­آید (یعنی همان چیزی که پیش از آن وجود نداشت).

د) شرح دقیق­تری از وظایف: با کاهش وظایف اداری، کاربرد این تکنولوژی موجب می­شود که سیاست­ها به صورتی دقیق­تر و شرح وظایف به گونه­ای مفصل­تر بیان شوند. شرکت­هایی که از تکنولوژی پیشرفته اطلاعاتی استفاده می­کنند شباهت زیادی به سازمان­های خدماتی پیدا می­کنند. پست­های مدیریت و اداری (که پس از به­کارگیری این سیستم اطلاعاتی) باقی می­مانند، باید به­صورتی آگاهانه­تر عمل کنند و به کار­های سنگین­تر دست یابند و آماده حل مشکلات گوناگون شوند.

ه) افزایش کارکنان متخصص: کاربرد سیستم اطلاعاتی پیچیده بدان معنی است که کارکنان باید بسیار آموزش دیده و حرفه­ای باشند تا بتوانند با این سیستم کار کنند و آن را حفظ نمایند. در بیشتر مورد سازمان­ها باید پس از به­کارگیری این تکنولوژی، کارگران بدون  مهارت خود را با افراد ماهر و متخصص جایگزین نمایند. برای مثال گروه بانک­داری امریکای شمالی پس از به­کار­گیری « سیستم خدماتی مشتریان » مجبور شد نسبت کارکنان ماهر خود را از  ۳۰ به ۶۰ در صد برساند. این سیستم جایگزین تعداد زیادی از نیرو­های  دفتری شد. برای کارهایی مثل نامه نویسی، بایگانی و پر کردن فرم تعداد اندکی کارمند لازم بود و بقیه منتظر خدمت شدند. مدیران رده بالا و میانی سازمان می­توانند با استفاده از این تکنولوژی آن را ارسال کنند (دفت، ۱۳۸۸، ص ۲۵۲ – ۲۵۰)

سوالات یا اهداف این پایان نامه : 

۱-۴-۱٫ هدف­کلی

  • شناسایی نقش سیستم­های اطلاعاتی بر قابلیت­های سازمانی در صنایع کوچک و متوسط.

۱-۴-۲٫ اهداف­جزئی

۲-۴-۲-۱٫ توسعه و کاربرد استفاده از سیستم­های اطلاعاتی در صنایع کوچک و متوسط استان مرکزی.

۲-۴-۲-۲٫ بیان مزایای استفاده از سیستم­های اطلاعاتی در صنایع کوچک و متوسط استان مرکزی.

۲-۴-۲-۳٫ مشخص کردن قابلیت­های سازمانی شده در سطح سازمان ودر نتیجه کسب مزیت رقابتی نسبت به رقبا در کسب و کارهای کوچک و متوسط.

۲-۴-۲-۴٫ شناسایی مکانیزم­های قابلیت­های سازمانی در شرکت­های مورد بررسی.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : نقش سیستم های اطلاعاتی در قابلیت های سازمانی در صنایع کوچک ومتوسط مورد مطالعه شهر صنعتی کاوه  با فرمت ورد

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.