پایان نامه تعیین بیان مزایای استفاده از سیستم­های اطلاعاتی در صنایع کوچک و متوسط استان مرکزی

پنج‌شنبه 4 شهریور 1395 ساعت 14:30

سیستم­

سیستم، گروهی از عناصر می­باشد که به خاطر خواستۀ مشترک رسیدن به یک هدف با هم ترکیب می­شوند (مک لوید[۱]، ۱۹۹۸، ص ۱۲). مثلا ًدر یک مرکز اطلاعاتی، منابع انسانی، رایانه­ای و اطلاعاتی برای رسیدن به هدف مشترک که همان ارائه اطلاعات به کارکنان یا مدیران آن موسسه می باشد  با هم ترکیب می­شوند. در هر سیستمی پنج عنصر درونداد، برونداد، تبدیل، مکانیسم کنترل و در نهایت اهداف وجود دارند. بطوریکه حرکت سیستم به­طوری است که درونداد به برونداد، تبدیل می­شود. در این میان مکانیسم کنترل، فرایند تبدیل را برای اطمینان از رسسیدن به اهداف سیستم زیر نظر قرار می­دهد. مکانیسم کنترل توسط حلقه بازخورد به جریان منابع متصل می­شود. بطوریکه حلقه بازخورد اطلاعات را از برونداد سیستم کسب می­کند و آن را برای مکانیسم کنترل قابل دسترسی قرار می­دهد. مکانیسم کنترل، علائم بازخورد را با  اهداف تطبیق داده و منجر به علائمی به عنصر درونداد می­شود تا وقتی که سیستم لازم است عملیاتش را تغییر دهد.

برای مثال، وقتی سیستم، یک مرکز اطلاعاتی چون کتابخانه می­باشد؛ درونداد­ها، کتاب­ها، مجلات، منابع الکترونیک و … می­باشند و فرایند خدمتی فنی، منابع کتابخانه ای مذکور را به برونداد که همان مواد قابل دسترسی برای ارائه خدمات بهتر و کارآمدتر به مراجعان و کاربران می­باشد. مکانیسم کنترل در اینجا رئیس یا شخصی است که آن ارتباط میان این مرکز خدمات فنی و مجموعه سازی و خدمات عمومی را به عهده دارد و حلقه باز خورد در اینجا ارتباطات و روابطی است که شخص رئیس را با قسمت­های مختلف کتابخانه مذکور مرتبط می­کند. هر سیستمی می­تواند عملیات  خود را کنترل کند. یک سیستم بدون مکانیسم کنترل، حلقه باز خورد و عناصر اهداف یک سیستم حلقه باز نامیده می­شود. یک سیستم با سه عنصر کنترل (اهداف، مکانیسم کنترل و حلقه باز خورد) یک سیستم حلقه بسته نامیده می­شود ( همان منبع، ص ۱۳).

همان­طور که می­دانیم حلقه­­ای که باز باشد، حلقه نیست. حال سیستم­ها را از جهت ارتباط با محیط پیرامون خود به دو دسته تقسیم می­کنند: سیستمی که با محیط پیرامون خود ارتباط داشته باشد را سیستم باز گفته و سیستمی که با محیط پیرامون خود ارتباط نداشته باشد یک سیستم بسته است. البته قابل ذکر است که سیستم کاملاً بسته وجود ندارد. یک زیر سیستم به­طور ساده، سیستمی درون سیستم دیگر می­باشد. مثلاً در یک اتومبیل یک سیستم کلی وجود دارد به­نام اتومبیل و چندین سیستم فرعی و شاید درون آن سیستم­های فرعی، سیستم­های فرعی­تری وجود داشته باشند. مثلاً موتور خودرو یک سیستم دیگر است که درون آن­هم سیستم دیگری بنام کاربراتور قرار دارد. وقتی که یک سیستمی، جزء سیستم بزرگ­تر می­باشد، سیستم بزرگ­تر سوپر سیستم یا فوق سیستم نامیده می­شود. برای مثال سیستم دولتی یک شهر یک سیستم است، اما در عین حال قسمتی از یک سیستم بزرگ­تر بنام سیستم دولتی یک استان یا ایالت می­باشد که آن­هم خود یک زیر سیستم دولت ملی می­باشد. یک شرکت تجاری یک سیستم فیزیکی می­باشد. این شرکت از منابع فیزیکی تشکیل یافته است. یک سیستم اداراکی، سیستمی است که از منابع ادراکی ( فکری ) چون اطلاعات و داده­ها برای نشان دادن یک سیستم فیزیکی استفاده می­کند. یک سیستم اداراکی عموماً یک تصویر ذهنی در ذهن مدیر می­باشد مانند تصویر یا خطوطی که بر روی یک برگه  کاغذ یا در شکل الکترونیکی ذخیره شده در رایانه (همان منبع، ص ۲۴ – ۲۳).

[۱]– Mcleod

سوالات یا اهداف این پایان نامه : 

۱-۴-۱٫ هدف­کلی

  • شناسایی نقش سیستم­های اطلاعاتی بر قابلیت­های سازمانی در صنایع کوچک و متوسط.

۱-۴-۲٫ اهداف­جزئی

۲-۴-۲-۱٫ توسعه و کاربرد استفاده از سیستم­های اطلاعاتی در صنایع کوچک و متوسط استان مرکزی.

۲-۴-۲-۲٫ بیان مزایای استفاده از سیستم­های اطلاعاتی در صنایع کوچک و متوسط استان مرکزی.

۲-۴-۲-۳٫ مشخص کردن قابلیت­های سازمانی شده در سطح سازمان ودر نتیجه کسب مزیت رقابتی نسبت به رقبا در کسب و کارهای کوچک و متوسط.

۲-۴-۲-۴٫ شناسایی مکانیزم­های قابلیت­های سازمانی در شرکت­های مورد بررسی.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : نقش سیستم های اطلاعاتی در قابلیت های سازمانی در صنایع کوچک ومتوسط مورد مطالعه شهر صنعتی کاوه  با فرمت ورد

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.